معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد :

ارتقاء شاخصهاي بهداشت و درمان از اسناد افتخارآميز نظام است


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد گفت : اگر بخواهيم دستاوردهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را در دهه هاي اخير برشماريم، ارتقاء شاخصهاي بهداشت و درمان در رتبه هاي اول و از اسناد افتخارآميز نظام ماست كه اين موضوع مورد تأكيد سازمانهاي بين المللي نيز قرار گرفته است.

صبح سه شنبه 19 خرداد ماه ستاد استاني كنترل و كاهش بيماري سالك با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار يزد، مديران كل امور اجتماعي و فرهنگي و دفتر شهري و امور شوراهاي استانداري، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي(ره) و افراد عضو اين ستاد در سالن شهيد موحدين استانداري برگزار شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد در اين جلسه ضمن قدرداني از اقداماتي كه در زمينه كنترل و درمان بيماري سالك در استان صورت گرفته اظهار داشت : وظيفه و مسئوليت ما تأمين سلامت جسمي و مهم تر از آن تأمين سلامت رواني مردم است و بايد همه تلاش و كوشش خود را در اين راستا انجام دهيم.
"محمدعلي طالبي" ادامه داد: خوشبختانه با اجراي طرح جامع تحول سلامت در دولت تدبير و اميد اتفاقات بسيارخوب در حوزه بهداشت و درمان رخ داده و مردم نيز از اجراي اين طرح رضايت داشته اند و اين از افتخارات دولت بازدهم است.
وي افزود : بروز بعضي از بيماريها مانند بيماري سالك و افزايش برخي مشكلات در حوزه بهداشت و درمان، جامعه را دچار نگراني مي كند و جدا از تبعات جسمي به نوعي امنيت رواني جامعه را نيز دچار آسيب مي كند و احساس امنيت در حوزه سلامت را از بين مي برد.
"طالبي" عنوان كرد : در بحث بيماري سالك در شرح وظايف دستگاههاست كه در كنترل و درمان اين بيماري اقدامات لازم را انجام دهند و به لحاظ اعتباري هم مبلغ خواسته شده از طرف دانشگاه علوم پزشكي و مركز بهداشت استان مبلغ بالايي نيست و در حوزه استانداري، شهرداريها و دهياريها امكان اين تأمين اعتبار وجود دارد تا مناطق و شهرستانهاي آلوده از اين بيماري پاكسازي شود.


فراهم نمودن حداقل ها براي تأمين سلامت شهروندان در بافت تاريخي


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد گفت : طبق گزارش مركز بهداشت استان يكي از كانونهاي بيماري سالك در شهر يزد بافت تاريخي است كه ضرورت دارد اين بافت را به عنوان يك كانون زندگي حفظ كنيم و حداقل ها را براي تأمين سلامت شهروندان در بافت تاريخي فراهم نمائيم.
"طالبي" ادامه داد : نكته مهم ديگر اين است كه گردشگران از نقاط مختلف جهان براي بازديد از آثار ميراث فرهنگي استان در بافت تاريخي حضور مي يابند و بايد براي سلامت جسمي، رواني و امنيت اجتماعي گردشگران خارجي در مدت حضورشان در اين بافت تلاش كنيم.
وي در بخش ديگري از سخنان خود بر تلاش مضاعف دانشگاه علوم پزشكي و مركز بهداشت استان براي آموزش ساكنين بافت تاريخي تأكيد كرد و اظهار داشت : علاوه بر اينكه اتباع بيگانه و خارجي در بافت تاريخي سكونت نموده اند و مهاجرين از ساير استانها نيز در اين بافت زندگي مي كنند و اين امر وظيفه مراكز بهداشتي و آموزشي ما را سنگين تر مي كند كه بتوانند آموزشهاي لازم را براي پيشگيري و درمان بيماري سالك ارائه دهند.
در ابتداي اين جلسه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهيدصدوقي(ره) به اقدامات صورت گرفته براي كاهش بيماري سالك اشاره كرد و گفت : آموزش نكات بهداشتي و آگاهي جامعه از مهمترين اقدامات براي شيوع اين بيماري مي باشد.
"محمد حسن لطفي " اظهار داشت : وجود بافتهاي فرسوده و مخروبه در مناطق شهري، مشكلات جمع آوري زباله به ويژه در بافتهاي قديمي شهري، وجود نخاله هاي ساختماني در سطح شهر، وجود پوكه هاي قناتها، كمبود اعتبار براي مبارزه با بيماري سالك از جمله مشكلات و چالشها در مبارزه با بيماري سالك است.