ارتقای سطح مشارکت و ایفای نقش سمن ها در فعالیت های داوطلبانه مديريت بحران و ترویج مولفه های اجتماعی در استان


مديركل امور اجتماعي فرهنگي استانداري از ارتقای سطح مشارکت و ایفای نقش سمن ها در فعالیت های داوطلبانه مديريت بحران و ترویج مولفه های اجتماعی در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دفتر امور اجتماعي فرهنگي  ، مديركل امور اجتماعي فرهنگي استانداري يزد در نخستین جلسه ی مشترك شبکه ی هماهنگی سازمان های مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر استان یزد
ضمن تشريح تفاهم نامه فيمايبن سازمان أمور اجتماعي  كشور و سازمان جمعيت هلال احمر جلسه ی آشنایی اعضای هیئت مدیره شبکه ی هماهنگی سازمان های مردم نهاد مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر استان یزد گفت:  با امضای تفاهم نامه مابین معاونت مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی و جمعیت هلال احمر، مواردی از جمله شرکت سازمان های مردم نهاد در فعالیت های داوطبانه درخواست شده که این نشست، با هدف آشنایی و ارتباط اعضای جمعیت هلال احمر استان و اعضای هیئت مدیره ی شبکه ی هماهنگی سازمان های مردم نهاد تشکیل شده است تا بتوان فعالیت های مشترکی در زمینه مدیریت بحران استان انجام داد.
همکاری جهت تخصیص و فعالسازی تشکل های مردم نهاد حوزه مدیریت بحران، برگزاری کارگاه های آموزشی و توانمند سازی تشکل های مردم نهاد،  حمایت از تحقیقات و تالیفات در زمینه ی خدمات داوطلبانه و نقش سازمان های مردم نهاد در مدیریت بحران، کمک به تامین تجهیزات، امکانات و ماشین آلات مورد نیاز برای مداخله ی تخصصی شبکه ی تشکل های مردم نهاد در حوزه ی مدیریت بحران، برگزاری مانور های میدانی و تخصصی با مشارکت شبکه ی تشکل های مردم نهاد در حوزه ی مدیریت بحران در کلیه ی استان ها  و همکاری در توسعه ی فعالیت کارگروه تشکل های مردم نهاد از دیگر زمینه های همکاری مشترک معاونت مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی و سازمان هلال احمر است که توسط مديركل امور اجتماعي فرهنگي استانداري  مورد اشاره قرار گرفت .
فخر السادات خامسی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، با اشاره به پراکندگی و جزیره ای عمل کردن نهاد ها و سازمان های کشور،  این موضوع را معضلی بزرگ در کشور دانست.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد همچنین معرفی نمایندگانی جهت نظارت بر حسن اجرای تفاهم نامه امضا شده و همچنین تشکیل کارگروه بررسی و اجرای کارگاه های آموزشی را خواستار شد.
محسن حرازی زاده مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد نیز ضمن ابراز خرسندی از تشکیل این کارگروه آن را آغاز مسیری دانست که آینده ای درخشان را برای استان و سازمان های مردم نهاد رقم خواهد زد.
وی افزود: هلال احمر یک نهاد عمومی و غیردولتی است که اصول فعالیت های آن فعالیت های داوطلبانه و بشر دوستانه است.
حرازی زاده فعالیت های امدادی در سوانح، حوادث و جنگ، آماده سازی نیرو ها و تکمیل تجهیزات و جمع آوری کمک های مردمی و توان بخشی در حوادث و بلایا را از عمده وظایف جمعیت هلال احمر دانست.
وی همچنین آمادگی جمعیت هلال احمر استان جهت همکاری با شبکه هماهنگی سازمان های مردم نهاد در حوزه ی مدیریت بحران را اعلام نمود تا با شکل گیری این همکاری و ارتباط شاهد تعاملات مطلوب و کاهش موازی کاری در استان باشیم.
همچنین طی این جلسه، هر یک از اعضای هیئت مدیره ی شبکه ی هماهنگی سازمان های مردم نهاد استان؛ ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این شبکه، به بیان چالش ها، دغدغه ها، مسائل و مشکلات پیش روی شبکه پرداختند.
گفتنی است شبکه ی هماهنگی سازمان های مردم نهاد استان یزد، دومین شبکه ی کشور است که فعالیت های سازمان های مردم نهاد در زمینه ی حوادث طبیعی و غیرمترقبه که به فعالیت مردمی و داوطلبانه نیاز دارد را هماهنگ می کند.