افزایش مهاجرت به یزد در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر شاخص‌های اجتماعی عنوان می‌شود.


مهم‌ترین عامل بسیاری از بزهکاری‎‎های اجتماعی، ارائه نشدن آموزش‎‎های لازم در این حوزه و عدم‌فرهنگ سازی برای توانمندسازی سرمایه‌های اجتماعی جامعه است...

مهم‌ترین عامل بسیاری از بزهکاری‎‎های اجتماعی، ارائه نشدن آموزش‎‎های لازم در این حوزه و عدم‌فرهنگسازی برای توانمندسازی سرمایه‌های اجتماعی جامعه است.
نکته حائز اهمیت در حیطه مبارزه با آسیب‎‎های اجتماعی، شناخت دقیق آنها به ویژه در استان دارالعباده‌‌ به‌عنوان یک استان دارای ماهیت معنوی است؛ البته مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری معتقد است که سیر گسترش مهاجرت به استان، ماهیت و نوع بسیاری از آسیب‌‌ها را تغییر داده است.

  • نقش منفی مهاجران بی‎‎سواد

«مجید جوادیان‌زاده» در این باره اظهار کرد: استان در ارتباط با شاخص باسوادی همواره یکی از درخشان‎‎ترین استان‎ها بوده و حتی این امید وجود داشت که در چند سال اخیر، بی‎سوادی ریشه‎‎کن شود، اما با افزایش مهاجران بی‌‌سواد فتح این هدف ارزشمند به تاخیر افتاده است.
به گفته وی، رشد تماس‎ها با شهروندان برخی استان‎‎ها بیشتر به سمت افزایش آسیب‎‎های اجتماعی و به ضرر استان بوده است.
این مسئول عنوان کرد: یزد در دهه‎‎های اخیر شاهد رشد و گسترش برخی صنایع بوده که هرچند باعث تولید سرمایه و اشتغال‎‎زایی در استان شده، بلکه آسیب‎‎های اجتماعی زیادی را به دنبال داشته است. وی از جمله این آسیب‎‎ها را تغییر بافت جمعیت و گسترش حاشیه‎‎نشینی و به دنبال آن رشد طلاق در استان ذکر کرد و افزود: البته در بازنمایی آسیب‎‎ها نیز نباید بزرگ‎‎نمایی عمدی یا سهوی انجام داد؛ به عنوان نمونه رشد طلاق در استان به‌طور نسبی بالاست؛ با این وجود رتبه استان از این لحاظ در کشور 28‎‎ است.

  • لزوم ریشه‎‎یابی شاخص‌های غیر ثبتی

به گفته جوادیان زاده، در یزد از هر 8 مورد ازدواج، یک مورد به طلاق منجر می‎‎شود، اما در تهران از هر 4ازدواج، یک ازدواج به طلاق می‌انجامد.
وی ادامه داد: با این حال، باید به‌جز شاخص‌‌های ثبتی که کسب اطلاع از آنها نسبتا ساده است، شاخص‎‎های غیرثبتی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر آسیب‎‎های اجتماعی تاثیرگذار است، بررسی و ریشه‎‎یابی شود. این مسئول اظهار کرد: سرمایه اجتماعی یا نشاط اجتماعی از جمله این شاخص‎‎ها هستند که براساس پیمایش وزارت کشور در حال کاهش هستند. وی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی چند جنبه دارد که مهم    ترین آن اعتماد است، تصریح کرد: هر چه اعتماد در جامعه افزایش یابد، جامعه از سرمایه بیشتری در این رابطه برخوردار است و این در حالی است که برخلاف آن، کمبود اعتماد می‎‎تواند باعث فروپاشی خانواده‎‎ها شود.

  • استفاده نکردن از فرصت‌های فضای مجازی

مدیر کل امور اجتماعی استانداری با اشاره به آسیب‎‎های نوپدید فضاهای مجازی، عنوان کرد: گسترش فضاهای مجازی، یک فرصت استثنایی برای هر جامعه‎‎ای است اما توان هر ملتی در این عرصه به محتواهای مفیدی بستگی دارد که از سوی گروه‎‎ها و افراد تولید می‌‌شود.
وی با بیان اینکه نتایج جستجوی نام یزد یا یکی از مشتقات آن در یکی از موتورهای جستجوگر دلگرم‌‌کننده نیست، تاکید کرد: در واقع یزد هویت پررنگ و شایسته‌ای در عرصه مجازی ایجاده نکرده و از فرصت‌های این فضا کم استفاده شده است؛ بنابراین بیشتر اسیر تهدیدهای آن شده‎‎ایم. البته جوادیان‎‎زاده با اشاره به مفقود ماندن آموزش مهارت‎‎های زندگی برای کاهش آسیب‎‎های اجتماعی، گفت: بین کاهش آسیب‌‌های اجتماعی و عملکرد صحیح و مناسب نظام آموزشی به ویژه در رابطه با آموزش  مهارت‌‌های اجتماعی و آگاهی‎های اجتماعی، رابطه‌‌ای مستقیم وجود دارد.

  • برخوردهای سنتی نتیجه  بخش نیست

جوادیان‎‎زاده با بیان اینکه امروزه این ناهنجاری‌‌ها تهدیدی جدی برای زندگی اجتماعی است، این سوال را مطرح می‎‎کند که کدام نهادها در کاهش یا افزایش آسیب‎‎های نظام اجتماعی نقش دارند و  پیشگیری از این  آسیب‎‎ها چه راهکارهایی می‌طلبد و این اقدامات به عهده کدام نهادهاست؟
وی ادامه می‎‎دهد: برای مقابله با آسیب‎‎های اجتماعی، روش‎‎های سنتی که تاکنون بیشترین تمرکز روی آنها بوده است، کاربرد خود را از دست داده‎‎ یا اینکه نتیجه‎‎بخش نبوده‎‎اند.
وی به عنوان نمونه برخورد با معضل اعتیاد را به عنوان یک مساله  اجتماعی با راهکارهای پلیسی و امنیتی، قابل توجیه ندانست و گفت: در برخورد با آسیب‎‎های اجتماعی، بهترین راهکار آموزش مهارت‎‎های زندگی و اجتماعی است و این امر به بهترین نحو می‌تواند از سوی نظام تعلیم و تربیت انجام شود.  مدیر کل امور اجتماعی استانداری از تلاش برای برخورد با کاهش آسیب‎‎های اجتماعی در اولویت استان در قالب مراحلی مانند مطالعه و پژوهش، برنامه‌‌ریزی، اجرا، پذیرش و کتمان نکردن آنها خبر داد و نقش نهادهای مردم نهاد و گروه‎‎های تاثیرگذار جامعه را در این باره حائز اهمیت خواند.

نقش اساسی سمن‎‎ها در کاهش آسیب  های اجتماعی

مدیر کل امور اجتماعی استانداری یکی از کارکردهای مؤثر و مشخص سازمان‌های مردم‌نهاد را به دلیل حد واسط‌ بودن آنها بین دولت و جامعه خواند و افزود: گردآوری داده‌ها از دولت و تعامل با مردم و دولت می‌تواند در توسعه فرهنگی و اجتماعی، یک کارکرد اساسی برای سازمان    های مردم نهاد یا همان سمن‎‎ها باشد. «مجید جوادیان‌زاده» اظهار کرد: مشارکت، موجب افزایش و ارتقای آگاهی اجتماعی می‌شود و از سوی دیگر این مشارکت، اجتماعی‌شدن و فرهنگ‌پذیری افراد را به ‌دنبال خواهد داشت و تمرینی برای کار گروهی و زندگی جمعی توأم با آزادی و دموکراسی است که منجر به کاهش آسیب    های اجتماعی می‌شوند. وی گفت: سازمان‌های مردم‌ نهاد در واقع نیروهای مهمی‌ در تقویت نهادهای جامعه مدنی محسوب می‌شوند و تغییرات اجتماعی را به سرعت محقق می‎‎سازند.