بازدید کمیته سلامت حقوق شهروندی یزد از درمانگاه امام سجاد مریم آباد


کمیته سلامت حقوق شهروندی یزد با حضور فخرالسادات خامسی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، شنبه 2 شهریور ماه 1398 در محله ی مریم آباد حضور یافته و از درمانگاه امام سجاد این محل بازدید کردند.


به گزارش روابط عمومی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد فخرالسادات خامسی طی این حضور ضمن بازدید از بخش های مختلف این درمانگاه از جمله پذیرش، بستری زنان و مردان، داروخانه، آزمایشگاه و دندانپزشکی و آگاهی از شیوه ی خدمات رسانی و نقاط ضعف و قوت این درمانگاه، وجود برخی محدودیت ها در حوزه ی درمان را یاد آور شد و از مردم خواست تا با اینگونه محدودیت ها منطقی و منصفانه برخورد کنند.
وی عدم اطلاع رسانی صحیح و مناسب را از عوامل و علل مراجعه کم به درمانگاه امام سجاد دانست و خواستار اطلاع رسانی دقیق در مورد ساعات فعالیت و ظرفیت های درمانی این مرکز از جمله وجود بخش های درمانی مختلف و حضور پزشکان متخصص در این درمانگاه شد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ضمن ابراز خرسندی از حضور مسئولین در محلات استان و آشنایی با دغدغه ی افرادی که در متن جامعه هستند، آمادگی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد و سازمان تامین اجتماعی استان را جهت همکاری در راستای بهبود کیفیت خدمات رسانی مراکز درمانی استان و افزایش رضایت بیماران اعلام داشت.
محمدحسین توحیدی فر مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان یزد نیز ضمن ابراز خرسندی از وجود این مرکز درمانی در محله ی مریم آباد یزد، عدم تکمیل ظرفیت بیماران در این درمانگاه را خاطر نشان کرد.
وی با اشاره به اینکه برای جمعیت هر استان تعداد مشخصی از امکانات درمانی از جمله درمانگاه، تخت ویژه، مراکز ام آر آی و سی تی اسکن تعیین شده، این امکانات را در استان یزد بیش از تعداد مشخص شده و مورد نیاز دانست .
توحیدی فر همچنین با توجه به هزینه های بالای اینگونه مراکز در شیفت شب و به اشباع رسیدن نیاز استان از لحاظ تعداد درمانگاه شبانه روزی در استان، شبانه روزی شدن درمانگاه امام سجاد را غیرضروری و ناصحیح دانست.
مدیریت درمان تامین اجتماعی استان یزد از ایجاد طرح پزشک خانواده در استان سخن گفت و آن را طرحی دانست که توسط نظام مراقبت سلامت به منظور کارایی و اثر بخشی بیشتر و ایجاد عدالت و امکان دسترسی آحاد مردم به خدمات درمانی ایجاد شده و طی آن فرد در ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کرده و با نظر پزشک عمومی به پزشک متخصص مربوطه مراجعه می نماید.
گفتنی است مجتمع درمانی امام سجاد مریم آباد در سال 1382 با همت خیرین استان تاسیس شده و در سال 1386 به بهره برداری رسید. ارائه خدمات درمانی در این درمانگاه در دو شیفت صبح و عصر و در بخش های اطفال، زنان، جراحی قلب، داخلی، دندانپزشکی، داروخانه و آزمایشگاه صورت می گیرد.