مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد:

برپایی نمایشگاه کسب و کار های خرد و مشاغل خانگی، زمینه ای برای ایجاد اشتغال پایدار


جلسه هماهنگی برگزاری نمایشگاه کسب و کار های خرد و مشاغل خانگی، دوشنبه 25 شهریور ماه 98 برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد این جلسه با حضور فخر السادات خامسی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، فاطمه دانش مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، محمد حسین ریاحی مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یزد و نمایندگانی از اداره کل بهزیستی استان، کمیته امداد امام خمینی، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و دیگر دستگاه های متولی در حوزه حمایت از مشاغل خانگی برگزار شد.
فخرالسادات خامسی ضمن تقدیر از حضور مسئولین ادارات استان جهت اعلام آمادگی همکاری در برگزاری این نمایشگاه، هدف از برپایی این نمایشگاه را توجه به کارآفرینی و حمایت از کسب و کار های خرد و معرفی، ساماندهی و افزایش کمی و کیفی تولیدات بخش خانگی و ایجاد اشتغال برای زنان خانه دار و آسیب پذیر جامعه عنوان کرد.
وی با اشاره به سال رونق تولید و اهمیت اشتغال زنان سرپرست خانوار و آسیب پذیر جامعه، فراهم نمودن زمینه های لازم برای اشتغال این زنان را مقدمه ای برای ایجاد اشتغال پایدار و شکل گیری برند برای استان یزد ذکر کرد.  
خامسی همچنین از اجرای برخی برنامه ها و طرح ها توسط دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری جهت کاهش آسیب های اجتماعی با رویکرد اقتصادی خبر داده و برپایی نمایشگاه کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی را از برنامه های در نظر گرفته شده در راستای دستیابی به این هدف دانست.
وی خانه ی صلح و اندیشه ی یزد را به عنوان مجری این طرح معرفی نموده و خواستار هماهنگی دستگاه ها و ادارات استان با این سازمان مردم نهاد جهت برگزاری هدفمند و اثر بخش این نمایشگاه شد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اهمیت شناسایی زنان سرپرست خانوار و آسیب پذیر جامعه، لزوم ارائه بانک اطلاعاتی از سوی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، اداره کل بهزیستی استان، کمیته امداد امام خمینی و فرمانداری یزد را یادآور شد و  گردآوری اطلاعات لازم جهت تسهیل در روند برپایی نمایشگاه را متذکر شد.
وی همچنین لزوم آموزش، توانمند سازی و ساماندهی صاحبان این مشاغل را خاطر نشان کرد و افزود: برپایی نمایشگاه باید با آموزش و توانمند سازی و ساماندهی بانوان سرپرست خانوار و آسیب پذیر جامعه همراه باشد تا بتواند برای این بانوان مثمر ثمر واقع شده و سبب توسعه بازار فروش و رونق کسب و کار های خرد و مشاغل خانگی شود.
 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به اعطای بیش از 22 هزار مجوز مشاغل خانگی با همکاری دستگاه های خانگی، این آمار را برای استان امیدوار کننده دانست و افزود: تا کنون حدود 6 هزار مورد از این مشاغل تسهیلات دریافت نموده اند.
وی افزود:  قالی بافی، پرورش دام، دوخت لباس، گلیم بافی، رو دوزی، تولید زعفران، پرده دوزی، پرورش قارچ خوراکی و بافندگی سنتی بیشترین فراوانی را در خصوص مجوز های صادره از میان مشاغل خانگی داراست.
وی همچنین با اشاره به ماده 30 دستور العمل مشاغل خانگی، لزوم همکاری شهرداری ها جهت برپایی این نمایشگاه را یادآور شد و افزود: برگزاری اینگونه نمایشگاه ها و انجام برون سپاری های اینچنینی به سازمان های مردم نهاد، شروعی موثر و مناسب جهت اجرایی کردن این ماده ی قانونی است و امیدواریم با همکاری شهرداری و دیگر ارگان ها بتوانیم ضمن توسعه ی کارآفرینی و مشاغل خرد و خانگی، در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گام برداریم.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز نبود مجوز از سوی اداره کار برای بسیاری از زنان سرپرست خانوار را خاطر نشان کرد و خواستار اعطای مجوز موقت جهت شرکت در این نمایشگاه شد.
دانش افزود: با توجه به وجود ضعف در زمینه ی بسته بندی و نحوه ی عرضه ی محصولات، برگزاری کارگاه های آموزشی جهت ایجاد نظم و وحدت رویه ی نمایشگاه، امری مهم و قابل توجه است.
در این جلسه همچنین در مورد زمان و مکان برگزاری نمایشگاه، تبیین کسب و کار های مجاز جهت شرکت در نمایشگاه، همکاری ادارات و سازمان های استان، انجام تبلیغات محیطی، تدارکات محل برگزاری نمایشگاه، اجرای برنامه های جانبی فرهنگی در حاشیه نمایشگاه و آشنایی دانش آموزان استان با مشاغل و کسب و کار های خانگی گفتگو شد و مصوباتی شکل گرفت.