مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد:

سازمان‌های مردم‌نهاد بخش نظام‌مند دولت هستند


مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد اظهار داشت: سازمان‌های مردم‌نهاد بخش نظام‌مند دولت هستند و نیازمندی به آن‌ها باید در عمل تحقق یابد.

روز چهارشنبه 8 مهرماه دومین جلسه کارگروه تخصصی تشکل‌های مردم‌نهاد مدیریت بحران به‌منظور بحث و تبادل‌نظر پیرامون شناسایی ظرفیت‌های واگذاری فعالیت‌های ادارات در حوزه پیشگیری و مدیریت بحران به سازمان‌های مردم‌نهاد، در سالن شهید موحدین استانداری یزد برگزار شد.

در این جلسه «مجید جوادیان زاده» بابیان اینکه کارگروه تخصصی تشکل‌های مردم‌نهاد مدیریت بحران ازجمله کارگروه‌هایی است که اعضای آن ثابت هستند و از قبل انتخاب‌شده‌اند، گفت: این کارگروه یکی از 14 کارگروه ذیل ستاد مدیریت بحران است که باید سالانه 4 جلسه به‌صورت فصلی برگزار کند.
وی افزود: کارگروه تخصصی تشکل‌های مردم‌نهاد مدیریت بحران ازجمله کارگروه‌هایی است که باهدف ایجاد ارتباط و پیوند بین سازمان‌های دولتی و غیردولتی با محوریت پیشگیری از بحران تاکنون به‌طور منظم برگزارشده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با تأکید بر اینکه کشورهای بحران‌خیز دائماً باید در جریان آموزش قرار بگیرند، اظهار داشت: برخی از دستگاه‌های اجرایی ازجمله هلال‌احمر بر اساس مأموریت‌ها و رسالت‌های خود دارای ظرفیت‌های آموزشی هستند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود تا کارگروه‌ها و نمایندگان دستگاه‌های دولتی و غیردولتی آموزش‌های لازم را فراگرفته و به دیگران منتقل کنند.
وی با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون طرح پژوهشی شناسایی ظرفیت‌های واگذاری فعالیت‌های ادارات به سازمان‌های مردم‌نهاد با حساسیت ویژه حوزه اجتماعی استانداری دنبال شده است، تصریح کرد: ضرورت دارد در این طرح پژوهشی که یک نوع سند راهبردی است بر نیازهایی که دستگاه‌های دولتی با توجه به مأموریت‌ها و رسالت‌های خوددارند تمرکز و در جهت رفع آن در سند راهبردی لحاظ و نظام‌مند شود.
جوادیان زاده در پایان سخنان خود اظهار داشت: یکی از جنبه‌هایی که می‌تواند سازمان‌های دولتی و غیردولتی را به هم پیوند دهد بحث بحران و پیشگیری از آن است که با توجه به پیچیدگی‌هایی که دارد، تلاش بیشتری را می‌طلبد.
گفتنی است در این جلسه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع بحران حضور داشتند و به ارائه پیشنهاد‌های خود در جهت چگونگی تعامل سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد درزمینه مدیریت بحران پرداختند.