مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی در مصاحبه با روزنامه همشهری -یزد:

سمن‌ها احیاگر سنت «یاری‌گری»می باشند


فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی و کار داوطلبانه یک شهروند از شاخص‌های توسعه اجتماعی است و هرچه میزان این فعالیت‌ها بیشتر باشد، آن جامعه توسعه یافته‌تر است...

فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی و کار داوطلبانه یک شهروند از شاخص‌های توسعه اجتماعی است و هرچه میزان این فعالیت‌ها بیشتر باشد، آن جامعه توسعه یافته‌تر است.
مدیر كل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان این مطلب، اظهار کرد: گفته می‌شود این میزان در کشورهای توسعه یافته بین یک تا 1/5ساعت کار داوطلبانه در روز است که افراد در مقابل آن چشمداشت مالی ندارند و معمولا به مسائلی مانند حمایت از اقشار آسیب پذیر، کودکان کار و حفظ محیط‌زیست می‌پردازند.
«مجید جوادیان‌زاده» ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما بنا بر پیمایش انجام شده حدود1/5دقیقه کار داوطلبانه در روز انجام می‌شود یعنی برای انجام کار بیش از این زمان، افراد توقع مالی دارند.
جوادیان‌زاده با اشاره به این‌که نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد مردم توقع دارند که دولت متولی امور باشد و این عکس سنت «یاری‌گری» و کار جمعی است، افزود: برخلاف این‌که گفته می‌شود، ایرانی‌ها در کار تیمی ضعیف هستند در گذشته ما کار اجتماعی کاملا رواج داشته است و نمونه برجسته آن حفر قنات و مدیریت آن بوده است که بدون کار تیمی و اجتماعی ممکن نبود. وی با برشمردن موارد دیگری از فعالیت‌های جمعی و اجتماعی مردم در گذشته، گفت: در محله‌های قدیمی بسیاری از مسائل از سوی خود مردم و به صورت داوطلبانه مدیریت می‌شد، بنابراین متکدی و غریبه آشوب‌ساز که امنیت محله را تهدید کند وجود نداشت یا بسیار کم بود و برخی نیازها از جمله تهیه جهیزیه و کمک در مراسم ازدواج نیز از سوی همسایگان انجام می‌شد.
جوادیان زاده افزود: در حال حاضر نیز برخی از این مشارکت‌ها مانند فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه در خانواده‌ها و مساجد محله مشاهده می‌شود. ولی نظام اصلی از هم پاشیده و خرده سیستم‌هایی به جای مانده است و برخی دیگر از کارهایی که به صورت سنتی از سوی مردم مدیریت می‌شد، روی زمین مانده است؛ چراکه مردم منتظر ورود دولت هستند.

سمن‌ها احیاگر سنت «یاری‌گری»
مدیر كل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان این‌که امروز هم احیای فرهنگ «یاریگری» می‌تواند جلوی گسترش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را بگیرد، تصریح کرد: گسترش بسیاری از این آسیب‌ها به دلیل نبود متولی اجتماعی است و دولت هم دارای ظرفیت‌های محدودی است و نمی‌تواند در همه این زمینه‌ها ورود کند. ضمن این‌که ما در دوره گذار قرار داریم که آسیب‌های خاص خود را دارد.
 وی شکل‌گیری سازمان‌های مردم نهاد و سازماندهی مشارکت‌های اجتماعی را یکی از راه‌های بهبود وضع فعلی دانست و افزود: انتظار از سازمان‌های مردم نهاد این است که شبکه‌های یاریگری را بازسازی کنند و ظرفیت جامعه را برای حل مشکلات اجتماعی نشان دهند.
جوادیان زاده در مورد وضعیت سمن‌های استان گفت: در استان حدود 200 سازمان مردم نهاد دارای مجوز از وزارت کشور وجود دارد.
به گفته او، در شهر یزد نیز 84 سمن دارای مجوز از وزارت کشور فعالیت می‌کنند که 28سمن در زمینه اجتماعی و فرهنگی و 16 سمن در حوزه خیریه فعالیت دارند، ضمن این‌که در زمینه‌های علمی7سمن و در موضوع میراث فرهنگی و گردشگری نیز 5سمن و در حوزه‌های زنان، جوانان و هنر نیز هرکدام یک سمن مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.  وی ادامه داد: اگر چه سمن‌های اجتماعی و فرهنگی بیشترین تعداد را به علت گستردگی عنوان به خود اختصاص داده‌اند ولی واقعیت این است که تمایل بیشتر به بخش خیریه است.

مشکل‌ تعدد مراجع صادر‌کننده مجوز سمن‌ها
مدیر كل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان این مطلب که 3‌مرجع وزارت کشور، نیروی انتظامی و بهزیستی، صدور مجوز برای سازمان‌های مردم نهاد را بر عهده دارند و این تعدد مراجع موجب آسیب‌هایی شده است اظهار کرد: این مساله موجب شد لایحه جامع سازمان‌های مردم نهاد از سوی وزارت کشور تهیه شده و به برای تصویب به مجلس فرستاده شود که در آن پیش‌بینی شده است سازمان‌های مردم‌نهاد یک متولی خاص داشته باشند و ما نیز از نمایندگان استان درخواست کردیم با توجه به اهمیت این موضوع، تلاش خود را برای تصویب کامل این قانون به کار گیرند.
جوادیان زاده مرجع نظارت بر صدور مجوز و نظارت بر سمن‌ها در استان را هیات نظارت بر سازمان‌های مردم نهاد دانست و گفت: ریاست این هیات را استاندار بر عهده دارد و نماینده شورای استان و نماینده سمن‌ها دیگر اعضای این هیات هستند که نماینده سمن‌ها طی انتخاباتی هر 2‌سال یک‌بار توسط آنها انتخاب می‌شود.
وی تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد 2‌محدودیت دارند که یکی غیر سیاسی بودن و دیگری غیر اقصادی بودن است؛ به این معنا که فعالیت آنها نباید برای کسب قدرت و ثروت باشد، ‌بنابراین نظارت‌ها نیز در این زمینه است. ضمن این‌که اگر رکودی در فعالیت‌های سمن‌ها مشاهده شود، به آنها تذکر داده می‌شود.

تضاد حمایت مالی دولت با فلسفه وجودی سمن‌ها
جوادیان‌زاده حمایت مالی دولت از سمن‌ها را با فلسفه تشکیل سازمان‌های مردم نهاد در تضاد دانست و ادامه داد: حمایت‌های ما بیشتر در زمینه آموزش و توانمند‌سازی است مثلا سال گذشته 12 کارگاه آموزشی در زمینه‌های مورد نیاز برگزار شد که از جمله آنها می‌توان به کارگاه آموزش شیوه ارتباط موثر در سمن‌ها، آموزش گزارش‌نویسی، راهکارهای سلامت، مدیریت جذب نیروهای داوطلب و مدیریت مالی اشاره کرد.
 وی افزود: چگونگی جذب منابع مالی برای فعالیت سمن‌ها بسیار مهم است زیرا هم باید در چارچوب خاص باشد و هم بتواند نیاز‌های آنها را برطرف کند.
جوادیان‌زاده با اشاره به این‌که یکی از مسائل مهم برای سمن‌ها که در قانون جامع هم پیش‌بینی شده است بحث مالیات است، گفت: در نظام مالیاتی ما سازمانی که غیر اقتصادی باشد تعریف نشده است اما در نشستی با معاون امور مالیاتی استان این موضوع مطرح شد.
وی ادامه داد: با توجه به نیازهای مالی سمن‌ها طرح پژوهشی در استانداری با کمک تعدادی از استادان جامعه‌شناسی برای بررسی راهکارهای واگذاری تصدی‌های دولتی به سازمان‌های مردم‌نهاد انجام و درآن وظایفی که 120 نهاد دولتی می‌توانند برون‌سپاری کنند، احصا شد که نتیجه این تحقیق پس از تصویب در کارگروه فرهنگی استان به اداره‌ها ابلاغ می‌شود تا طبق آن برخی وظایف خود را برون سپاری کنند.

   26 سمن سازمان ورزش و جوانان مجوز دارند

رئیس گروه مشارکت اجتماعی جوانان اداره کل وزرش و جوانان یزد گفت: 26 سمن سازمان ورزش و جوانان مجوز دارند که موضوع فعالیت آنها اعتقادی و مذهبی، فرهنگی، سایبری، جنگ نرم، ادبی، ایثار و شهادت، گردشگری، ورزشی و اجتماعی است.  «آزاده صحت بخش» با اشاره به این‌که مرجع اصلی صدور مجوز برای سمن‌ها استانداری است و هیچ محدودیت سنی در آن وجود ندارد افزود: سمن‌های جوانان زیر نظر اداره ورزش و جوانان فعالیت می‌کنند. صحت‌بخش در مورد حمایت این اداره کل از سمن‌ها گفت: این حمایت‌ها به 2 صورت حمایت مالی از برنامه‌ها و طرح‌های سمن‌ها بر مبنای بودجه‌ای که برای این کار پس از تایید طرح‌ها در شورای داوری در نظر گرفته می‌شود و دیگری برگزاری دوره‌های آموزشی و توانمند‌سازی است.  وی ادامه داد: البته سالن و امکانات دیگر نیز در حد امکان در اختیار سمن‌ها قرار می‌گیرد.