استاندار يزد:

شيركوه رگ حيات استان يزد است


استاندار يزد با اشاره به مباحث زیست‌محیطی منطقه شيركوه ،گفت: شيركوه رگ حيات استان يزد است و اگر تغييري در آن ايجاد كنيم زندگي و حيات خودمان را با مخاطره روبرو کرده‌ایم.

چهارشنبه اول مهرماه نشست هم اندیشی تشکل های زیست محیطی استان با حضور استاندار يزد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری یزد، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، مدیرکل حفاظت محیط استان و نمایندگان تشکل های زیست محیطی استان در سالن حمیدیا برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست با اشاره به اينكه دغدغه تشکل‌های زیست‌محیطی، دغدغه مسئولان استان است، افزود: استان يزد نمی‌تواند بدون زنده‌بودن شيركوه زنده بماند و اگر شيركوه را کوهی از طلا با عیار 100 بدانیم، باید به همین صورت حفظ شود و اجازه بهره‌برداری از آن را نداریم.
وی تصریح کرد: تلاش کرده ایم از صاحب‌نظران اين حوزه بهره ببریم و تاكنون جلسات متعددي را در اين زمينه برگزار کرده‌ایم تا ظرفیت‌ها و مشكلات زیست محیطی استان را شناسايي، بررسی و سپس تصمیم‌گیری كنيم.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان با اشاره به اينكه قواي سه‌گانه در بحث محیط‌زیست هماهنگي كامل رادارند، خاطرنشان كرد: وقتي مجلس قانونی در این زمینه تصويب و دولت آن را اجرا و قوه قضاييه با متخلفين برخورد می‌کند، به این معنی است که هماهنگي خوبی در اين زمينه بین قوای سه‌گانه وجود دارد.


به صنایع آلاینده و پرآب خواه مجوز نداده ایم و نمی دهیم


استاندار يزد در بخش ديگري از سخنان خود پيرامون بحث توسعه صنايع در استان تأكيد كرد که به هيچ عنوان به صنایع پرآب خواه و آلاینده‌ مجوز نداده ایم و این روند ادامه دارد.
وي بابیان اين پرسش كه "وقتي منطقه ويژه علم و فناوري يزد به تصويب می‌رسد، چه پيامي دارد؟" افزود: منطقه ويژه علم و فناوري كريدور مهريز، يزد و اردكان را پوشش خواهد داد و در تلاش هستيم صنايع "هاي تك" را در این منطقه مستقر كنيم.
"ميرمحمدي" با اعلام اینکه واحدهای پتروشیمی که به تعهداتشان عمل‌نکرده‌اند را خلع زمین می‌کنیم و آن‌هایی که کاری صورت نداده‌اند در همین مرحله متوقف می شوند، تصریح کرد: پتروشیمی شهرستان خاتم مشكل زیست‌محیطی ندارد و تمام جوانب كار در نظر گرفته خواهد شد.
استاندار یزد بابیان اینکه تابه‌حال به خاطر نفوذ و رانت به فردي مجوز معدن نداده‌ایم و نخواهیم داد، تاکیدكرد: همواره بايد به دنبال راهكارهای حفاظت از منابع زیست‌محیطی باشیم و صرفا به بیان آنها بسنده نکنیم.
میرمحمدی ارتباط شبکه‌ای و پيوسته بین تشکل‌های زیست‌محیطی استان را ارزشمند و قابل‌تقدیر دانست و پیرامون کمک های دولتی به این تشکل ها، افزود: در صورتی که زیرساخت های اولیه را تامین کردید و پس از آن نیاز به کمک داشتید، دولت با شما همکاری خواهد کرد.
وي در پایان با اعلام این خبر که تاكنون 700 هكتار فضاي سبز در كريدور يزد-اردكان ایجادشده است، خاطرنشان کرد: كار عملياتي ایجاد500 هكتار ديگر نيز در اسفندماه سال جاری آغاز می‌شود.
گفتني است در ابتداي اين نشست مسئولان تشکل‌های زیست‌محیطی به بيان دغدغه های خود در حوزه محیط‌زیست استان پرداختند.