.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با حضور در حوزه هنری یزد با کوچک زاده رئیس این مرکز دیدار و گفتگو کرد


در دیدار مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با رئیس حوزه هنری یزد بر تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن استان یزد تأکید شد.

. مجید جوادیان زاده با اشاره به ظرفیت های حوزه هنری گفت: حوزه هنری می تواند در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری در استان نقش مؤثری را ایفا کند.

وی بر لزوم تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن استان یزد تأکید کرد و افزود: امیدوارم این دانشنامه با محوریت حوزه هنری و با همکاری مناسب نهادهای فرهنگی و اجتماعی استان تدوین گردد و نتایج خوبی در پی داشته باشد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در خصوص راه یابی نمایش های "هولوگرام تنهایی" و "کمد دیواری" از تولیدات حوزه هنری یزد به بیست و چهارمین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه در تهران گفت: در تمام دنیا به تئاتر علاوه بر پدیده هنری به عنوان یک پدیده فرهنگی و اجتماعی نگاه می شود و از آن برای ارتقای سواد و  آموزش های اجتماعی بهره می گیرند. از این منظر هر چه استان یزد بتواند بر اساس ظرفیت ها و داشته های بومی خود آثار نمایشی بهتری را تولید و در جشنواره های مختلف شرکت کند، نشانه این است که ما توانسته ایم بخشی از داشته ها و هویت فرهنگی و هنری بومی یزد را صادر و معرفی کنیم.

جوادیان زاده با اشاره به ضرورت اجتماعی نمودن هنر اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما هنر دارد به یکسری حوزه های خاص مختص می شود، از این رو باید اجتماعی کردن هنر به ویژه برخی از هنرها که جنبه کاربردی تر دارد و بهتر می تواند در خدمت توسعه جامعه قرار بگیرد را بیش از پیش دنبال کنیم.

وی در همین رابطه به جنبه کاربردی هنر تئاتر اشاره کرد و افزود: حوزه هنری برای هموار کردن بخشی از این مسیر اقدامات خوبی انجام داده که از جمله آن ها ساخت پلاتو است.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در ادامه از بخش های مختلف حوزه هنری استان از جمله پلاتو چند منظوره و مجموعه در حال بازسازی "پاتوق هنرمندان" بازدید کرد.

جوادیان زاده همچنین از نمایشگاه آثار تجسمی هنرمندان استان سیستان و بلوچستان در نگارخانه سوره حوزه هنری یزد دیدن کرد. در این نمایشگاه بیش از 50 اثر در بخش های مختلفی چون نقاشی، خوشنویسی، نگارگری و گرافیک به نمایش در آمده و تا 19 شهریور ادامه دارد.

رئیس حوزه هنری یزد هم در این دیدار گزارشی از فعالیت ها و اقدامات حوزه هنری استان ارائه کرد.

محمد صادق کوچک زاده با اشاره به برنامه های آتی این مرکز گفت: برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی در دستور کار این نهاد قرار دارد که امیدواریم با حمایت و همکاری استانداری و سایر دستگاه های اجرایی استان محقق شود.

وی از راه اندازی دبیرخانه دانشنامه فرهنگ و تمدن استان یزد، راه اندازی دفتر طنز حوزه هنری یزد، چاپ و انتشار مجموعه اشعار شعرای استان با عنوان "ترنم کویر" و راه اندازی پاتوق های ادبی در آینده نزدیک در این مرکز خبر داد.